Historie TYGŘÍKŮ
 
Vedení
    Družinu založil v roce 1986 Řešetlák. Především na táborech pak měl pomocníky (většinou bývalé členy Pražské Dvojky), kteří se různě střídali. V prvním roce to byli Ikar a Méďa. 
    V roce 1987 přišel Hadži, který pak vedl Tygříky společně s Řešetlákem až do roku 1989, a pomocníci Veverčák, Rubik (Řešetlákův kamarád) a Zbynda. Rubik zde byl i na následujícím táboře (1988). V roce 1989 pomáhal Pim.
    V roce 1990 převzal Tygříky (již jako 2. smečku vlčat) Zbynda a pomáhal mu Long. Ten pak od roku 1992 vedl Tygříky i tábory. Další pomocníci byli: Virgo ('90 až '92), Mravenec ('92) a Tichošlápek ('93). V roce 1994 přichází Zdeněk a na táboře vypomáhá i Dick. Podobně pak vypadaly následující tábory, vedoucím byl Long a pomáhal Zdeněk. V roce 1998 vypomáhal i Harry. V roce 2000 vedl Long tábor naposledy. Jako pomocník přibyl Tomek. O program se hodně staral Vašek, trochu přerostlý Tygřík, který čekal s přechodem do oddílu na svého mladšího brášku.
    V roce 2001 a 2002 vedli Tygříky i tábory Ondra a Sam. Na táborech opět vypomáhal Zdeněk a Tomek. A v roce 2003 (pro nedostatek členstva) nejeli Tygříci na vlastní tábor, ale zúčastnili se tábora s Pražskou Dvojkou v Novohradských horách.
    V roce 2004 už Tygříci opět táboří samostatně a vede je Aleš a Pštros. V dalším roce se ještě přidává Martin. V roce 2006 Aleš odchází do Pražské Dvojky a k vedení přibývá Balda.
    K dalším změnám dochází v roce 2009. Pštros postupně předává vedení napřed svým spolupracovníkům a pak novým vedoucím – Oslíkovi, Jacobovi a Mikesovi. O rok později se zapojuje navíc Little Mac, v roce 2011 Morn a Win'gu a v roce 2012 Mňauín. A znovu se začal zúčastňovat a pomáhat při programu Hadži. Na táboře v roce 2014 přibyla ještě Liška a v roce 2015 Foťák. V kuchyni nám přibyla Péťa a na půlce tábora v roce 2017 pomáhal i Župan.
    Od Vánoc roku 2018 vede smečku Hadži. A již od začátku období 2018/19 jako pomocníci přibyli Mamut a Rys.
 

 
 
Tábory
    Všechny tábory Tygříků (1986–2002 i 2004–2024) se konaly u Velběh na Sedlčansku. A jak to s nimi bylo:
 
1986 Na bystré vodě Tábor na Křečovickém potoce pod obcí Dubliny.
1987 S Ježourkem Tábor se přestěhoval na dnešní místo, kus proti proudu pod Velběhy.
1988 Lovců mamutů Název tábora podle dlouhodobé hry (podobně pak i u dalších).
1989 Padajících vod Nepřízeň počasí v názvu tábora (podobně pak i u dalších).
1990 S podsadou Stany – kosáky na podsadách – se přestěhovaly od kuchyně nahoru na louku. (Na dřívějších táborech se tam stany stěhovaly jen za dešťů.)
1991 Přepadu Kus po proudu tábořil dívčí skautský oddíl. Tygříci měli po dohodě jejich tábor přepadnout, ale nakonec to byla jen akce vedoucích.
1992 Společný Na sousední louce táboří Sluníčka (dívčí oddíl ze střediska Dvojka), nemají dospělou vedoucí, a tak je vedení společné.
1993 Dešťů A opět pršelo.
1994 Povodně Údolím se povodeň přežene každý rok. Tentokrát jsme ji ale zažili na táboře a řádně si ji užili. Výprava k pramenu potoka. Povedená akce – Táborový Dobrý duch.
1995 Přátelství Krásný tábor v příjemné pohodě. Starší Tygříci pomáhají, mladší nezlobí. Gotická brána a věž u vstupu do tábora. Výprava na Ostromeč. Seznámení s litoměřickými Kondory ze sousedního tábora.
1996 Zlatokopů Hrál se fotbal s Kondory. Navštívili nás Zbynda, Hadži (přepadl tábor) a Gerrard z Holandska.
1997 V Africe Máme nové podsady. Navštívili jsme Sukovo muzeum, ale hlavně Sluneční zátoku. Veselá akce – vyřezávání salámových totemů.
1998 S třináctkou Výprava na Šelmberk a Blaník. Na návštěvě Zbynda. Obnovili jsme starou cestu a založili tradici Svíčkové cesty.
1999 Faraónů Na táboře vybudována lanovka. Za velké vichřice spadl strom na Vaškův stan. Na návštěvě znovu Zbynda a Roy z Mělníka. Uspořádány šestkové výpravy.
2000 B.P. Silně propršený tábor. Výprava jen na Kozí hrádek. Zastavil se tu kovboj a Tygříci se projeli na koni.
2001 Pod horou Tábor postaven jako městečko hobitů s hangárem mezi stany. Bourání tábora zahájili „skřeti“ ze sousedního tábora při nočním přepadu. Výprava na Ostromeč.
2002 Na ostrově Před táborem byla vystavěna nádherná loď, ve které se odehrávala část dlouhodobé hry. Další velká povodeň v průběhu tábora. Dvoudenní výprava s přespáním na Ondrově chalupě v Sedlčanech.
2004 Nové krve Nejen noví vedoucí, ale i téměř samí nováčci. Místo kuchyně, která přes zimu spadla, máme hangár, docela se osvědčil. Zato dvě Sluníčka, která nám tu měla vařit, kvůli zraněním odpadla hned na začátku.
2005 V Pazourkově Počasí – vzhledem k celorepublikovému průměru – vlastně docela přálo, jen asi 4 dny propršely. Naše milovaná louka v romantické kotlince u potoka byla sice trochu vlhká, ale nakonec i traktor vyjel...
2006 S Robinsonem Pštrosův nejpovedenější tábor. Hráli jsme si na Robinsona Crusoe. Bylo slunno, pršelo 4 hodiny. Vařili: Zdeněk, Kamíšek a Pštros.
2007 Bez potoka Letošní tábor byl význačný tím, že jsme měli novou kuchyni. A že byl nejsušší v dosavadní historii. Potok skoro neexistoval. Táborová hra vycházela ze Záhady hlavolamu, čímž jsme si připomněli 100. výročí narození Jestřába.
2008 Ve Mlýně na blatech Zdeněk tradičně vařil na táboře výborná jídla. Na táboře si kluci vykopali hromadný hrob a s pomocí vedení se do něj zakopali. Následně z něj vylezli. Docela dost se hrála Tygří hra, která zde taktéž obdržela název: Tygří středověk.
2009 Večerních bouří Letos nám na vedlejší louce zaseli kukuřici, čímž jsme přišli o příjezdovou cestu i prostor na sporty. Úseky DDH uvádělo nové vedení Tygříků kostýmovanými scénkami. Přemnožení mravenci...
2010 Svatého grálu Tygříci shánějí erby do DDH. Dospěláci se na táboře dost střídají, několikadenní návštěva Hadžiho (s trampolínou). Vedro! Přes náměstíčko nám párkrát přešla bachyně se sedmi mladými. Málem se tábor podle ní jmenoval.
2011 Vlčích zubů Za úseky DDH byly vrhy Tygříků odměňovány vlčími zuby na poradní skále, každý vrh měl svůj kůl, na němž je měl hrdě přivázané. Táborem se, stejně jako mnoha jinými v republice, přehnala střevní viróza, postupně si jí prošli skoro všichni, vše se ale zvládlo. Při bourání nám zapadl traktor a musel ho přijet druhý vytahovat. Vařili: Kamíšek, Zdeněk, Balda a Plamínek.
2012 Devíti princů DDH Amber se hrála na jednotlivce a měla dvojí hodnocení: postupovalo se v hexové mapě, a zároveň hráči sbírali speciální karty – trumfy. Místo Veselé desítky se na přání Tygříků zavedla Drsná desítka – obzvláště se povedly úkoly nepoužívat celý den pravou ruku a den naboso, ten vydrželi všichni. Kromě oddílového zpěvníku se zpívalo i z táborového Písníku, do kterého si Tygříci vybrali písničky sami již před táborem.
2013 V dobách Inků Letos nám před táborem povodeň sebrala kus břehu a lávky. Na táboře tak vznikly nové i s novými názvy – Baroko a Klasicismus. Zkoušely se nové věci – Dřevařská olympiáda (sek na přesnost, zatloukání a vytahování hřebíků, hod kolíkem apod.), Drsnometr jako hodnocení Drsné desítky (kluci mohli být drsní jako „ukrajinský toaletní papír“ nebo „Spiderman s nohou v sádře“ či jen „štěně čivavy“), tři bílé tesáky pro mauglí a do nejlépe uklizeného stanu chodíval na návštěvu tygřík Entrip. Většina Tygříků odcházejících do velkého oddílu hodnotila tenhle tábor jako svůj nejlepší.
2014 V zemi Manitoua Tábor plný nováčků, bylo jich více než polovina. Na DDH kluci dostali indiánské košile, jako má Vinnetou, které si na táboře sami dozdobili. Místo olympiády byla olyndiána. Vyrábělo se z keramické hlíny, která se vypalovala v peci, kterou jsme na táboře postavili.
2015 Akademie Jedi Jeden z nejsušších táborů, pršelo asi dvakrát. Kluci si hodně pomáhali, bylo to vidět hlavně při almarách. Objevila se nám „stará krev“ – na část tábora přijel Jacob a Řešetlák – i „nová krev“ – Foťák.
2016 Čar a kouzel Zažili a přežili jsme 23,5 hodiny dlouhý déšť. DDH podle Harryho Pottera se hodnotila na počítadlech, kluky hodně bavila výroba kouzelnických hůlek a metali z nich po sobě kouzla během celého tábora. Výlet cestou na Drahouška vedli šestníci, vzali to jako výzvu a drsně Oslíka s Tygříky protáhli terénem. Opět nám pomáhal několik dnů Řešetlák, tentokrát i se ženou Zdenou a se psem. Vařili: Zdeněk a Péťa.
2017 Hraničářův tábor Kluci se co chvíli dožadovali čtení knihy Hraničářův učeň, podle které byla DDH. Mnozí hned po táboře sháněli další díly. Výprava na zámek v Radíči a na statek na Větrově ke koním. Vařila Péťa a trochu Oslík.
2018 Černého delfína Tento tábor jsme stíhali skoro celý ve dvou (Oslík + Hadži), Oslík navíc vařila, jen s topením jí pomáhal kamarád Sirka. DDH byla podle Jestřábovy knihy Poklad Černého delfína, která se i četla. V potoce nebyla skoro žádná voda, zato jsme měli již pět nových podsad. V kuchyni nám opět hnízdil střízlíček Maruška.
2019 Drakeni z Pernu Velmi pohodový tábor, sešla se dobrá parta. Všichni byli uchváceni krásnými drakeny, kteří se jim vylíhli z vajec v rámci DDH. Připravila ji Oslík. Byl se na nás podívat Indián (i s výzbrojí). Jako zdravotník na táboře byl Čejka. Opět hodně kluků hodnotilo tábor jako svůj nejlepší.
2020 Asterixe a Obelixe Na tomto táboře nás bylo po dlouhé době opět hodně – 17 kluků, 7 dospělých. Stromy v okolí tábora stárnou, na jaře padl strom u slibového ostrůvku. Obávali jsme se pádu dalšího. Ten nakonec nepadl, ale zato spadla asi 20 cm tlustá větev na kuchyň a v tom místě ji poškodila. Větší počet vedoucích znamenal těžší komunikaci a bohužel se vyskytly i spory. Klukům se ale tábor líbil. Tábor byl také již ve znamení chystaného založení družiny skautů – a tedy toho, že se s námi neloučí.
2021 Velkých vod Tábor byl poznamenán tím, že se během něj potokem přehnaly celkem tři povodně, které nám braly lávky a studánku, a jedna dokonce přetekla i na louku. Tábor také zkomplikovalo to, že Oslík musela kvůli škole odjet, a přitom měla vařit. Poprvé fungovala družina skautů, pod vedením Foťáka, a velmi se činila. Nálada byla dobrá.
2022 Mušketýrů Stále stará kuchyně, jen s vyměněnými dvěma kůly. Přes zimu se zhroutil stropní kámen ve studánce, měli jsme hodně práce s ním něco udělat. DDH připravil Foťák, vařila Oslík a předávala to Růžovi. Vyráběli jsme s kluky odlitek z cínu a povedlo se to. Odehrál se historicky první slib skautů. Nálada byla dobrá, vztah mezi skauty a vlčaty dobrý.
2023 Draka Šmaka Konečně se nám s pomocí rodičů a velkého úsilí a peněz podařilo zbořit starou a postavit novou kuchyni. Má dokonce půdičku, kde se dá v nouzi i přespat. A měli jsme již kompletně nové podsady – 17 stanů. DDH připravili Mamut a Rys, vařil osvědčený Růža. Jen na konci tábora vznikla trochu špatná nálada, kterou jsme pak řešili ve vedení i s kluky po zahájení období.
2024 Neohrožené džungle Název tábora je odvozen od názvů dvou DDH, což jsme letos experimentálně zkusili. Skauti měli jinou než vlčata, organizovali je Foťák a Mamut. Skauti také letos poprvé pomáhali se stavbou a bouráním tábora. Žádné komplikace nás letos nepotkaly.
 
 
    Každý tábor má i svůj znak, který většinou souvisí s jeho názvem.
 
Na bystré
vodě
1986
 
S Ježourkem
 
1987
 
Lovců
mamutů
1988
 
Padajících
vod
1989
 
S podsadou
 
1990
 
Přepadu
 
1991
 
Společný
 
1992
 
Dešťů
 
1993
 
Povodně
1994
 
Přátelství
1995
 
Zlatokopů
1996
 
V Africe
1997
 
S třináctkou
1998
 
Faraónů
1999
 
B.P.
2000
 
Pod horou
2001
 
Tygříci
na táboře
společně
s oddílem
Na ostrově
 
2002
 
 
 
2003
 
Nové krve
 
2004
 
V Pazourkově
 
2005
 
S Robin-
sonem
2006
 
Bez potoka
 
2007
 
Ve Mlýně
na blatech
2008
 
Večerních
bouří
2009
 
Svatého grálu
 
2010
 
Vlčích zubů
 
2011
 
Devíti princů
 
2012
 
V dobách
Inků
2013
 
V zemi
Manitoua
2014
 
Akademie
Jedi
2015
 
Čar a
kouzel
2016
 
Hraničá-
řův tábor
2017
 
 
Černého
delfína
2018
 
Drakeni
z Pernu
2019
 
Asterixe
a Obelixe
2020
 
Velkých vod
 
2021
 
Mušketýrů
 
2022
 
Draka
Šmaka
2023
 
Neohrožené
džungle
2024
 
 
    Na táborech probíhaly dlouhodobé hry. Byly to:
v roce 1986    Cesta za Rudým duchem dýmkového kamene
v roce 1987    Tajuplný ostrov
v roce 1988    Boj o totem Mamutů
v roce 1989    Tři tajemná P („Petrovy peruánské příhody“)
v roce 1990    Nebezpečná plavba (pirátské příběhy)
v roce 1991    Kouzelný náhrdelník (příběhy s domorodci)
v roce 1992    Za opeřeným hadem (civilizace Aztéků)
v roce 1993    Poklad na ostrově (podle Stevensonovy knihy)
v roce 1994    Posvátná hlína (příběhy indiánů podle Řešetláka)
v roce 1995    Rytíři hradů a hvozdů (příběh loupeživého rytíře)
v roce 1996    Zlatá horečka (hra podle Zapletala)
v roce 1997    Země Africká (objevitelské výpravy v nitru Afriky)
v roce 1998    Boj o totem Mamutů (hra podle Řešetláka)
v roce 1999    Faraon (příběhy ze starého Egypta)
v roce 2000    Vlk, jenž nikdy nespí (podle knihy o Baden-Powellovi)
v roce 2001    Hobit (podle Tolkienovy knihy)
v roce 2002    Poklad na ostrově (podle Stevensonovy knihy)
v roce 2004    Po stopách B.P. (podle knihy o Baden-Powellovi)
v roce 2005    Ve stopách lovců mamutů (Aleš, Martin a Pštros)
v roce 2006    Robinson Crusoe
v roce 2007    Záhada hlavolamu
v roce 2008    Čarodějův učeň (podle Preusslerovy knihy)
v roce 2009    Héraklovy úkoly
v roce 2010    Putování za Svatým grálem
v roce 2011    Séónijská smečka (podle Knihy džunglí)
v roce 2012    Amber
v roce 2013    Alvarez (hra podle Jestřába)
v roce 2014    Záchrana Šajenské vesnice
v roce 2015    Star Wars – Akademie Jedi
v roce 2016    Harry Potter a kámen mudrců
v roce 2017    Hraničářův učeň
v roce 2018    Poklad Černého delfína
v roce 2019    Drakeni z Pernu
v roce 2020    Asterix a Obelix
v roce 2021    Stavba Kanadské pacifické železnice
v roce 2022    Tři mušketýři
v roce 2023    Hobit
v roce 2024    Bratrstvo neohrožených (skauti) + Mauglí (vlčata)
 
Klubovny
    Tygříci vystřídali několik kluboven, kde pořádali v období schůzky. Zpočátku to bylo v klubovně Pražské Dvojky v Cimburkově 31 na Žižkově. Po táboře v roce 1993 se přestěhovali do malé sklepní klubovničky na Vinohradech v Polské 12, kde se navíc střídali s Vodní dvojkou.
    Od března 1995 pak Tygříci získali velkou klubovnu v Nádražní ulici č. 17 na Smíchově a prožili zde 7 let. Klubovna patřila Sašovi, bývalému členu oddílu, který nám ji výhodně pronajal. Byly tu tři velké místnosti a postupně jsme je zaplnili spoustou věciček, výzdoby, památek z táborů a výprav. Vstupní místnosti vévodilo zavěšené Tleskačovo létající kolo (z televizního natáčení Rychlých Šípů).
    Když jsme pak museli klubovnu opustit, získal Zdeněk novou klubovnu na Vinohradech, Jana Masaryka 19. Klubovna je ve sklepě s nízkými stropy (kolo už se nevešlo), ale prostorná, se čtyřmi spojenými místnostmi. (V klubovně se pak scházela Sluníčka.)
    Dost dlouho se pak Tygříci scházeli v klubovně Pražské Dvojky na Smíchově Pavla Švandy ze Semčic 16. Klubovna to byla příjemná, ale malá.
    Po táboře 2008 jsme se společně s Pražskou Dvojkou přestěhovali jen o kousek vedle, do ulice Kořenského. O šest let později, po táboře v roce 2014 jsme se opět posunuli o kousek dál, do klubovny v Zoubkově ulici, kterou jsme sdíleli se 156. oddílem střediska Hiawatha. V roce 2021 středisko spolupráci ukončilo, a tak se Tygříci přestěhovali zase o kousek dál, do současné klubovny Na Václavce 44. Je to naše samostatná klubovna a líbí se nám v ní.
 

 
 
Mimořádné akce a události

    A co se ještě zajímavého dělo a dělalo:
    V roce 1992 se asi 6 Tygříků zúčastnilo střediskové výpravy za skautským oddílem ve Švýcarsku.
 

 
    Na začátku roku 1994 nahrávala Pražská Dvojka (Hoši od Bobří řeky) své oddílové písničky na CD. Zpívali tam i zástupci Tygříků – Mravenec a Zdeněk.
    V dubnu 1996 se vybraná šestka Tygříků zúčastnila poprvé Vlčáckého závodu a v obvodním kole se umístila mezi 25 hlídkami na 1. místě.
    Tygříci spolu s Pražskou Dvojkou zpívali i na koncertě, určeném Foglarovi – Jestřábovi v Lucerně v roce 1998. A také na dalších akcích – v Poštovním muzeu a v Divadle Jiřího Grossmanna v březnu 2000.
    Několik Tygříků vystupovalo i v televizi v pořadu „Pomáhejme si“.
    Vedení družiny se spolu se staršími Tygříky (šestníci a Mauglí) občas sešli na tzv. Poradní skále, kde probírali činnost družiny a plánovali další akce. Dvakrát tuto poradu spojili s návštěvou bývalého tábořiště Pražské Dvojky na Slovensku na Zelené říčce.
    Celý tábor podnikl také výpravu do Sluneční zátoky na odhalení pomníku Jestřábovi v roce 1997.
    V roce 2012 byli Tygříci pozváni na oslavy 790. výročí obce Velběhy Už i naše smečka patří k její historii a my se zde cítíme jako doma. 
    Na začátku října 2014 se celkem 7 soutěžících kluků zúčastnilo Olympiády vlčat a světlušek. Získali jsme dvě medaile – Franta stříbrnou v hodu míčkem a Skokan bronzovou ve skoku dalekém (tím si také vysloužil svoji přezdívku).
    V roce 2018 vyhrála hlídka Tygříků okresní kolo ZVAS.
    V roce 2020 se v šifrovacím závodě Prahou plnou strašidel na 1. místě v kategorii A (nejmladších) ze 76 hlídek umístila Tygří hlídka Stopař – Max. Poté, co se v roce 2021 závod kvůli koronaviru nekonal, vyhrála v roce 2022 stejný závod a kategorii naše hlídka „Nindžové“, ve složení Kocour – Puma – Dron, a to z 54 hlídek. V roce 2023 vyhrála naše nová družina skautů okresní kolo Svojsíkova závodu, prvního, kterého se Tygříci účastnili.
 

A co ještě o nich víme