Začátkem období 1938/39 byl rádcem družiny stále Kirim a k Tygrům přišli dva nováčci: Pepík Piffl zvaný Pitris a Tonda Horáček - Šmudla, který byl členem až do r. 1943, znal jsem ho proto z válečné doby, kdy už byl ale v Modré.
    Když v září roku 1938 byla vyhlášena mobilizace a potom zabráno Němci naše pohraničí, pracovali členové oddílu na pražských nádražích, kam přijížděli čeští uprchlíci. Starali se o zásobování kuchyní Červeného kříže, provázeli uprchlíky na jiná nádraží a do nocleháren, sháněli jim jízdenky a průkazy a hlavně nosili jejich četná a těžká zavazadla s veškerým zachráněným majetkem.
    „Dobře jste se všichni hoši drželi, byli jste na svých místech v těch nejpohnutějších dnech!“ napsal v Čigoligu Jestřáb.
    Nové bodování jednotlivců, zavedené od 10.9.1938 a nazvané „Jak jsi prospěšný oddílu“ trvalo potom celé období a mělo za účel zjistit, jak kdo pro oddíl ve skutečnosti pracuje, jakou kdo má pro něj cenu.
    V listopadu 1938 už vedl Tygry podrádce MACEK za ochabujícího Kirima, dále byli v družině Iškuda, Černoch, Stopek, Smítko, Šmudla, Pepík P. a Ráček - starší člen z dřívější doby, který se začal znovu zúčastňovat. Macek (Jan Matějovský) byl vážný hoch, velký „písmák“ a sportovec, v oddílu později řídil bodování a měl i řadu dalších funkcí.
    Po prvních deseti týdnech nového bodování byl z Tygrů 2. Ráček, 3. Macek a 7. Iškuda, který byl začátkem prosince jmenován podrádcem družiny. V měsíčních průměrech družin byli Tygři za září a říjen druzí, v listopadu třetí a v prosinci už první.
    Za 15 týdnů tohoto bodování obsadil Macek 2. místo, Ráček 4. a Iškuda 5. Když uplynulo 19 týdnů akce „Jak jsi prospěšný oddílu“, byl už Macek na 1. místě, 4. stále Ráček a 5. Iškuda. Tygři také měli za leden 1939 nejlepší průměr, 3 body před Medvědy.
    2.3.1939 přivedl Iškuda k Tygrům Miloslava Štolbu, kterému se hned začlo říkat Sněhurka. Byl potom význačným členem a kutilem v klubovně, kde pořád něco vyráběl, vylepšoval a opravoval, někdy tam dokonce i nocoval! Dnes je inženýrem a občas se zúčastňuje schůzek starého členstva.
    Po 23. bodovacím týdnu zůstal na čele Macek, Iškuda postoupil na 4. a Ráček klesl na 9. místo.
    Při ping-pongovém mezidružinovém utkání Vlci - Tygři nastoupil za Tygry i Jumbo, jejich bývalý člen a Macek, Vlci vyhráli po napínavém boji 3 : 2.
    V té době se také obnovily družinové desky, zařízení dodnes používané, u Tygrů byl družinový zákon, že každý člen na desku něčím přispěje.
    Na Užovkův návrh bylo též ustanoveno, že oddílovou kroniku povede každý měsíc jedna družina. Tygři se hned chopili této práce a podle zápisu v Čigoligu se svého úkolu zhostili jedinečně. A ještě jedna historická poznámka: v neděli 2.4.1939 byla objevena Zaječí rokle, dodnes tradiční výletní místo, kam i teď často chodíme.
    Ke změně došlo po 31. týdnu celoročního bodování, kdy Macka odsunul na 2. místo Flik od Vlků a Iškuda postoupil na 4. místo. V družinách se Tygři umístili za duben druzí za Medvědy.
    Do Čigoliga tehdy napsaly všechny družiny o svém programu. Tygři zde mimo jiné uvedli: Uspořádali jsme turnaj v ping-pongu a dělali jsme basketbalový trening (jak jsem už napsal, Macek vynikal i v různých sportech). Na schůzkách družiny je občas kontrola tužek, zápisníků a legitimací, máme také družinovou soutěž o titul „Mistra uzlování“ a vedeme družinové bodování s mnoha závody.
    Dnem 18. června byl ukončen celoroční boj o body, získávané za užitečnost oddílu. Zvítězil v něm rádce Tygrů Macek o 11 bodů před Flikem, nováček Sněhurka se dostal z 30. až na 3. místo(!), Iškuda byl 4.
    Na táboře „Ohňů“ 1939 byla Tygří služba Macek - Černoch - Iškuda doplněna Jumbem a Oldou, hned první den obstarávala služební výkon a s klidem vařila tak, jako by byl tábor už dávno zaběhnutý. Služba také zvítězila v táborovém bodování, měla jen 1 mínus!
    Jumbo už na tomto táboře působil jako dirigent oddílového zpěváckého sboru, s nímž dociloval pěkné úspěchy. Přinesl sem i hru „na vraha“, hranou potom s oblibou po celá léta. A Macek s Iškudou se na „stará kolena“ naučili jezdit na kole.
 
A jak to bylo dál? Začátek období 1939/40 zastihl pak družinu...