Období 1943/44 zahájili Červení v sestavě Vlasta, Dan, Valda, Rolf, Modřín, Cvrček, Rin. Někteří hoši přišli z ostatních družin, byla to snaha sestavu trochu „promíchat“, protože dosavadní družiny tvořily příliš uzavřené celky, žijící jen svým vlastním prostředím. Sám jsem měl též přejít do jiné družiny, ale na Vlastovu přímluvu jsem zůstal u Tygrů a na členství v této družině jsem si vždy velmi zakládal.
    Z Modré to byl Valda, dlouholetý člen oddílu asi od r. 1938, ze Žluté Cvrček - Vláďův bráška a později můj dobrý mladší kamarád. Ze Zelené přišel Rin - Jiří Hesoun, byl v dospělém věku známým režisérem, brzy ale zemřel na leukémii. Nehlásící se Standa Neumann byl z oddílu vyškrtnut.
    I s těmito novými gambusíny se družina brzy sehrála a pod Vlastovým svědomitým vedením celkem dobře prosperovala. Výhodou bylo, že jsme s Vlastou chodili do stejné třídy a mohli se každý den radit o družinových problémech.
    To jsme už také měli novou klubovnu v malém pronajatém sále restaurace „U Nedvědů“ ve Štěpánské ulici, kde se konaly družinovky i některé významné nedělní podniky, např. oddílové loutkové divadlo, Turnaj zpěvu a Vánoční nadílka v prosinci 1943.
    V bodování za září vyhrál v jednotlivcích Valda, 3. byl Dan. Do družiny také přišli začátkem října ze Žluté Kulička a od Zelených Jelen. Kulička (Zdeněk Těšínský) byl velmi zvláštní a osobitý chlapec, vynikal různými legračními výroky a originálním humorem. Dlouho se nechtěl smířit se svou přezdívkou a vyžadoval, aby se mu říkalo Libor! Od dětství snil o tom, aby se stal letcem, což se mu po válce skutečně podařilo.
    V „Turnaji zpěvu“ 23.11.1943 zvítězil z naší družiny Valda, 3. byl Cvrček a 5. Vlasta.
    V lednu 1944 jsme dostali z klubovny „U Nedvědů“ výpověď, právě při nejpilnějším nácviku oddílového „divadla“ - velké akademie o mnoha výstupech, kterou jsme chtěli uspořádat pro ostatní skupiny KČT na Spořilově. Zajistil jsem proto narychlo novou klubovnu v bývalém mléčném kiosku na Letné u Chotkových sadů, kde jsme nácvik se zdarem dokončili. Tato klubovna „V mlékárně“ byla po mnoha letech jen naše a používali jsme ji až do června 1945.
    Z podzimních nováčků minulého roku byl v lednu do družiny přeřazen Mamut (Jarka Klápa), strašná „vazba“ - již tehdy vážil asi 80 kg - a náruživý sportovec. Významným datem pak byla sobota 5. února 1944, kdy do oddílu přišel Frantina (František Vávra, synovec dlouholetého přítele oddílu Akely ze Sedlčan). Frantina byl v pozdějších letech s Redem svědomitým spoluvedoucím Červené a hlavním přispívatelem do družinové kroniky, nějaký čas po Redově odchodu sám i družinu vedl. Vynikal vždy dobrou náladou a osobitým humorem a už po plných čtyřicet let udržuje styk s oddílem, chodí občas do klubovny a obstarává různé tiskařské a knihařské práce, neúnavně se zúčastňuje všech akcí bývalého členstva a sám je pomáhá i organizovat.
    Družina měla tedy začátkem února sestavu: Vlasta, Dan, Valda, Kulička, Cvrček, Jelen, Rolf a Mamut, Frantina byl zpočátku v Zelené.
    Za únor vyhrála Červená po delší době bodování, v jednotlivcích byl Dan 2. Docházka ale trpěla značnou nemocností (Rolf, Rin, Jelen), také Kulička se málo zúčastňoval, „jak dlouho jsme už neslyšeli jeho Helou boys!“ napsal v Čigoligu Jestřáb.
    V březnu zaznamenala družina další vítězství, v jednotlivcích obsadil Vlasta 2. a Rolf 5. místo, byla první i v dubnu, z jednotlivců 4. Cvrček. V roce 1944 trvala škola až asi do 10. července, bodoval se tedy společně červen a červenec. Vyhráli jsme s velkým náskokem dvanácti bodů před Žlutou, v jednotlivcích byl 1. Dan, 5. Rolf.
    Další události před táborem „Strachu“ 1944 byly vzhledem k zostřenému okupačnímu režimu velmi dramatické. Někteří vedoucí dorostu KČT - naši přátelé a známí - byli pronásledováni Gestapem a také Jestřábovi a Jumbovi hrozilo zatčení.
    Náš tábor byl německými úřady zakázán a smutně jsme odváželi z klubovny do svých domovů připravené potraviny, nádobí a nářadí. Nemohli jsme pochopit, že po dvaceti letech táboření oddílu by se tentokrát tábor poprvé nekonal! (Naštěstí se pak uskutečnilo nepřetržitě dalších 42 táborů bez jediného vynechání!)
    V zoufalství jsem pak odjel na soukromé prázdniny do fádní roviny u Českého Brodu a nemohl jsem se s tímto osudem smířit. Za tři dny jsem jel ale do Prahy na kole obstarat nějaké nákupy a když jsme míjel naši klubovnu, viděl jsem, že je otevřená! Zatetelil jsem se radostí a hned běžel zjistit, co se děje. Moje nadšení bylo bezmezné, když jsem se dověděl, že na tábor se přece jen jede, i přes ten původní zákaz! Teprve s odstupem mnoha let jsem si později uvědomil, jaké to bylo v té době pro Jestřába obrovské riziko.
    Zabalil jsem si nejnutnější věci a již druhý den jsem dorazil vlakem z Českého Brodu přes Světlou do našich domečků u Sluneční zátoky. Zastihl jsem tam s Jestřábem jen asi 6 hochů, kteří se o konání tábora dověděli. Každý den pak přijížděli další, objevil se i Jumbo, který se před táborem zranil, a dotáhli jsme stav postupně až na 22 - 24 táborníků. (Služba musela mít vždy v kuchyni napsáno, kolik má vlastně připravit porcí.)
    Z družiny jsme utvořili dvě služby: Dan, Mamut, Cvrček a Séva, Rolf, Jiskra - předtáborový nováček. V táborové dlouhodobé hře „Výprava na Yucatan“ se naší hlídce při úsecích moc nedařilo, a tak jsme se plně soustředili na vyluštění zprávy k cestě za pokladem i při malém počtu nám známých písmen. Zprávu jsme skutečně první vyluštili, o čemž ostatní služby neměly ani ponětí a vyrazili jsme hned na obtížnou a složitou cestu.
    Za velkého jásotu jsme objevili poklad ve skalní jeskyni nad „Rejžákem“, kam jsme museli Cvrčka spustit po laně. Pokladem byly malé keramické vypalované destičky s aztéckými motivy, mám je dodnes schované a občas je předvádím v klubovně při výstavkách.
    Také při vaření se obě naše služby poctivě a svědomitě snažily o nejlepší výkon, i když zásobování bylo stále obtížnější - k svačinám a večeřím byly někdy jen chleby s hořčicí nebo umělým medem, v nejlepším případě s marmeládou. Ani čaj neexistoval, vařili jsme jej z lípových květů vlastnoručně natrhaných.
    Úplným svátkem bylo, když přijeli bráškové Skag a Honzík a přivezli do táborové kuchyně kus srnčího, smetanu a pytel domácích tvarohových buchet - potraviny za války jen málo vídané. Jumbo - již tenkrát vyhlášený kuchař - udělal z masa báječné ragú a napsal i francouzský jídelní lístek!
 
A jak to bylo dál? Začátkem období 1944/45 přešel Vlasta do PK...